Nowojorskie informacje praktyczne

W Nowym Jorku byłam dwa razy po kilka dni. Dla jednych to dużo, dla innych zdecydowanie mało. Kwestia dyskusyjna i nie zamierzam tutaj nikogo instruować na ten temat. Musicie jednak wiedzieć, że Nowy Jork nie pozostawi Was obojętnymi. To niesamowite miasto. Banałem byłoby pisać, że rządzą tu kontrasty. Tak można powiedzieć niemal o każdym miejscu świata. A Wielkie Jabłko jest jedyne w swoim rodzaju. Można je lubić i nienawidzić, jednocześnie, ale zawsze będzie chciało się tam wracać. Przekonajcie się sami!!!

Zgodnie z tradycją tego bloga 🙂 znajdziecie poniżej garść informacji praktycznych, być może przydatnych podczas organizowania samodzielnej podróży po tym kawałku świata.

WIZA: wymagana dla obywateli Polski; więcej info na stronie ambasady amerykańskiej

KIEDY JECHAĆ: Klimat w Nowym Jorku jest podobny do polskiego więc termin wyjazdu zależy od Was i Waszych upodobań klimatycznych :); oczywiście ze względu na najprzyjaźniejszą temperaturę wiosna i lato to najlepszy czas na zwiedzanie NYC, ale też najbardziej oblegane przez turystów (podobnie okres Nowego Roku i Bożego Narodzenia)

MOST2

NOCLEG: Droga sprawa 😦 Warto jednak wynająć hotel/mieszkanie/pokój w pobliżu stacji metra. W innym przypadku stracicie bardzo dużo czasu i pieniędzy na dojazdy.

Najdroższy jest Manhattan, nieco tańszy Brooklyn, dalej szukać noclegu już nie warto. Niestety ciężko znaleźć sposób na darmową nockę w NYC. Couchsurfing praktycznie tu nie istnieje. Warto jednak skorzystać z opcji wynajmu pokojów lub mieszkań od Nowojorczyków np. poprzez portale http://www.airbnb.com lub http://www.9flats.com. Oprócz dobrej ceny (w porównaniu do hoteli w tej samej lokalizacji) poznacie życie prawdziwych mieszkańców tej niesamowitej metropolii. Dzięki kodom promocyjnym udostępnianym okresowo przez Airbnb udało mi się zarezerwować pokój dwuosobowy na Manhattanie na 3 noce za 100 USD! Fajną opcją jest również serwis http://www.hotwire.com, za pośrednictwem którego rezerwuje się pokoje w hotelach w ciemno (bez wcześniejszej informacji co i gdzie), ale za to w bardzo atrakcyjnych cenach.

MOST

MANHATTAN

WYŻYWIENIE: NYC oferuje chyba każdą kuchnię świata. Znajdziecie tutaj azjatyckie duriany, najlepsze włoskie pizze, smakujące tekturą hot-dogi, chińszczyznę chińska, koreańską, tajską i wietnamską. Jeśli tęsknicie za babcinymi pierogami i swojską kiełbasą to również się nie zawiedziecie. Praktycznie każda dzielnica ma swoje ulubione knajpki, niekoniecznie amerykańskie. Warto spróbować specjałów z dzielnic azjatyckich, zwłaszcza koreańskiej (Little Korea) i chińskiej (Chinatown).

Smakosze kuchni amerykańskiej z pewnością powinni zawitać do Five Guys, gdzie serwują najlepsze hamburgery Ameryki (wg New York Times’a). Oprócz tego w NYC znajdziecie wszystkie fast food’y świata, nic tylko jeść i od razu kupować większe spodnie, bo szczupli stamtąd nie wrócicie 🙂

Więcej na temat nowojorskIch przysmaków znajdziecie TU

DARMOWE ATRAKCJE TURYSTYCZNE:  Nie sposób zliczyć wszystkie atrakcje Nowego Jorku i ja również nie podejmuje się tego zadania. Warto jednak wiedzieć, że te najlepsze nie są tanie, ale nawet na tym da się zaoszczędzić.

Dla tych wszystkich, którzy mają bardzo skromny budżet, a mimo wszystko chcą zobaczyć jak najwięcej NYC oferuje szereg mniej lub bardziej darmowych atrakcji 🙂

ZAWSZE DARMOWE:
African Burial Ground Memorial Site
BRIC House
The Bronx Museum of the Arts
Federal Hall National Memorial
The Federal Reserve Bank
General Grant National Memorial
The Harbor Defense Museum
Hamilton Grange
The Hispanic Society of America
Irish Hunger Memorial
Leslie–Lohman Museum of Gay and Lesbian Art
Museum of Biblical Art
The Museum at the Fashion Institute of Technology
National Museum of the American Indian
The New York Public Library Stephen A. Schwarzman Building
New York Transit Museum Annex & Store,
Queens County Farm Museum
Scandinavia House: The Nordic Center in America
Snug Harbor Cultural Center & Botanical Garden
Socrates Sculpture Park
Soldiers and Sailors Monument
Theodore Roosevelt Birthplace

DARMOWE W NIEKTÓRE DNI TYGODNIA/GODZINY

PONIEDZIAŁKI
Museum at Eldridge Street (10:00-12:00)

WTORKI
The Brooklyn Botanic Garden
Morgan Library and Museum (tylko McKim Rooms)

ŚRODY
Bronx Zoo (z wyjątkiem wystaw specjalnych i okolicznościowych)
Museum of Jewish Heritage (16:00-20:0)
New York Botanical Garden
(z wyjatkiem wystaw specjalnych Enid A. Haupt Conservatory, special exhibitions (such as The Orchid Show, Everett Children’s Adventure Garden, Rock and Native Plant Gardens i wycieczki tramwajem)

Staten Island Zoo (po 14:00)
Queens Botanical Garden (kwiecień-październik,; 14:00-18:00 i niedziele 14:00-18:00; listopad-marzec za darmo przez cały dzień)

CZWARTKI
Museum of Arts and Design (18:00-19:00, opłata „co łaska”)
New Museum (19:00-21:00)
Museum of Chinese in America

PIĄTKI
Museum of Modern Art (16:00-20:00)
Whitney Museum of American Art (18:00-21:00. opłata „co łaska”)
Morgan Library and Museum (19:00-21:00)
The New-York Historical Society (18:00-20:00, opłata „co łaska”))
New York Aquarium (po 15:00, opłata „co łaska”))
International Center of Photography (po 17:00, opłata „co łaska”)
Museum of the Moving Image (16:00-20:00)
Japan Society (18:00-21:00)
New York Hall of Science (14:00-17:00 wrzesień-czerwiec)
Rubin Museum of Art (18:00-22:00)
Asia Society (18:00-21:00 wrzesień-czerwiec)
Historic Richmond Town (13:00-17:00)

PIERWSZE PIĄTKI MIESIĄCA
Neue Galerie (18:00-20:00)
Children’s Museum of Manhattan (17:00-20:00)
The Noguchi Museum (10:00-17:00, opłata „co łaska”))

SOBOTY
The Brooklyn Botanic Garden (10:00-12:00)
Museum of American Finance
New York Botanical Garden (10:00-11:00)
Solomon R. Guggenheim Museum (17:45-19:45; opłata „co łaska”)
The Jewish Museum
Wave Hill (9:00-12:00)

PIERWSZE SOBOTY MIESIĄCA
Brooklyn Museum (17:00-23:00)

TRZECIE SOBOTY MIESIĄCA
El Museo del Barrio

NIEDZIELE
Frick Collection (11:00-13:00, opłata „co łaska”)
The Morgan Library and Museum (The McKim Rooms 16:00-18:00)
New York Hall of Science (10:00-11:00 wrzesień-czerwiec)
Queens Botanical Garden (16:00-18:00, do 31 października)
Studio Museum in Harlem (12:00-18:00)

TRANSPORT: Opcji poruszania się po Nowym Jorku są setki. Wybór transportu zależy w dużej mierze od tego jakie macie plany i co chcecie zobaczyć oraz ile chcecie wydać 🙂

TIMESSQUAREDo wyboru macie metro, autobusy, rower,prom,taksówki i własne nóżki 🙂 W praktyce wygląda to mniej więcej tak:

METRO: Najbardziej popularny środek komunikacji w NYC. Jest też najszybszy i relatywnie najtańszy. Mapę metra znajdziecie TU

AUTOBUSY: Działają na podobnej zasadzie co południowoamerykańskie collectivos i azjatyckie riksze. Nie mają ściśle określonych tras ani oznakowanych przystanków, zatrzymują się na żądanie w różnych przedziwnych miejscach 🙂 Obowiązują w nich bilety komunikacji miejskiej. Więcej szczegółów znajdziecie TU

Rodzaje biletów na komunikację miejską:  jednorazowy (2,5 USD), tygodniowy (30 USD) i miesięczny (112 USD). Bilety koduje się na karcie magnetycznej MetroCard (1 USD) i można ją kupić na każdej większej stacji metra.

PIESZO: Topografia Manhattanu jest naprawdę banalna, a odległości pomiędzy poszczególnymi atrakcjami w ramach tej samej dzielnicy są w odległości krótkiego spaceru Jeśli macie wątpliwości jak znaleźć adres na Manhattanie zajrzyjcie do tego wpisu.

PROM: Manhattan to wyspa więc naturalne jest to, że jednym z powszechnych środków transportu są promy łącząc go z innymi wyspami i z lądem stałym, które w efekcie składają się na całą metropolię.  Z punktu widzenia turysty najważniejszy jest całkiem DARMOWY prom na Staten Island. Odpływa z doku przy South Ferry Station co około 30 min i przepływa obok Statuy Wolności. Rejs w jedna stronę trwa mniej więcej 30 minut.

ROWER: Środek transportu idealny dla samobójców lub osób z deficytem adrenaliny. Nowy Jork jest niesamowicie zatłoczony i hałaśliwy. Brakuje ścieżek rowerowych i pasów przystosowanych d jazdy po ulicy. Polecam tylko dla podróżników ekstremalnych.

TAKSÓWKI: Z pewnością jeden z symboli miasta. Taksówki w NYC są relatywnie tanie, ale nie polecam z nich korzystać w godzinach szczytu, gdyż miasto jest wówczas niesamowicie zakorkowane.  Nie praktykuje się wcześniejszych rezerwacji przez telefon. Jedynym niemal sposobem na złapanie taksówki jest „pomachanie” na nią na ulicy. Wbrew pozorom kierowcy taksówek bardzo często nie znają miasta. Czasem nie mówią nawet po angielsku więc dotarcie we właściwe miejsce czasem graniczy z cudem.

MANHATTAN2

INTERNET: Łatwo dostępny zarówno w hotelach jak i w miejscach publicznych takich jak restauracje czy kawiarnie.

BEZPIECZEŃSTWO: Temat rzeka. Wystarczy obejrzeć TV lub wziąć do ręki pierwszą lepszą gazetę w NYC, a od razu zostaniecie zaatakowani informacjami na temat mniejszych lub większych przestępstw. Jak wszędzie na świecie – odrobina rozsądku nie zaszkodzi.

A teraz w drogę!!! 🙂

16 uwag do wpisu “Nowojorskie informacje praktyczne

  1. Nowy Jork… miasto marzeń. Muszę jednak przyznać, że wizja wyjazdu tam nieco mnie przytłacza… Koszta są przecież dość duże… sam przelot + wiza + noclegi? No cóż, może kiedyś jednak uda nam się uzbierać coś i odwiedzić NYC, bo za każdym razem, kiedy widzę te zdjęcia wieżowców, to serce staje mi w gardle… Powiedz tylko, proszę, czy przy 3tys/os jest się w stanie wyjechać, czy nie do końca…?
    P.S. Jak dobrze znaleźć fajny blog w piątkowe nudne popołudnie w biurze… 🙂

    Polubienie

    • Ja kupiłam bilet RT za 150 euro 🙂 Spałam u ludzi zrzeszonych w Airbnb przez 3 noce za 100 USD, więc chyba się da 😉
      ps. oby więcej takich nudnych piątków 😉

      Polubienie

  2. Hej, to znowu ja… Nie wiem, czy widziałaś promocję NYC z VA za 1100zł RT, ale od 20 min siedzę, wypisuję koszty i kombinuję jak-to-zrobić! 🙂

    Polubienie

  3. Pingback: Taka ze mnie powsinoga czyli podróżnicze podsumowanie 2014 roku | TRAVELERKA

  4. Przepraszam, a ja mam pytanie „z innej beczki”. Jak otrzymać wizę bez zaproszenia? Czy ambasada wyda wizę, jeżeli uczciwie napiszemy, że jedziemy w celach turystycznych?

    Polubienie

  5. I jeszcze jedno pytanie. Czy występowała Pani o wizę mając już konkretnie zaplanowany wyjazd czyt. bilet na samolot, czy można to zrobić „na zaś”?

    Polubienie

    • Właśnie lepiej najpierw ubiegać się o wizę a dopiero później kupować bilet. W razie odmowy bilet nie przepadnie, a wyjazd nie musi być w ogóle zaplanowany. Wystarczy chcieć wyjechać 🙂

      Polubienie

    • Trzeba się ladnie uśmiechać do Pana w okienku :). A tak na poważnie to wbrew pozorom wcale nie tak trudno dostać promesę na 10 lat. Czasy się zmieniły i nie jest to już takim wielkim problemem. Zaaplikuj a przekonasz się sama 🙂

      Polubienie

  6. Jeżeli chodzi o autobusy to ma wytyczona trasę i ma oznakowane przystanki i zatrzymuje sie na rzadanie ale tylko w wytyczonych do tego miejscach, jak mnie pamięć sięga zawsze tak było, metrocard mozna kupić na KAŻDEJ stacji metra a w tym monecie nawet na przystankach autobusowych ( oczywiście nie na każdym)
    I metrocard w tym monecie kosztuje $2,75

    Polubione przez 1 osoba

Dodaj komentarz