Tradycyjnie, po każdym wyjedzie, mam dla Was garść najbardziej istotnych informacji zebranych w dość zwięzłej formie. Tym razem Estonia ze swoją średniowieczną stolicą Tallinem.
WIZA: Estonia należy do UE zatem wjazd do tego kraju następuje po okazaniu ważnego dokumentu tożsamości czyli dowodu osobistego lub paszportu, nie ma wymogu wizowego.
WALUTA: Obowiązującą walutą jest euro
WARTO ZOBACZYĆ: Oprócz Starówki, którą można zwiedzić pieszo wzdłuż i wszerz, warto się udać do:
Kadriorg – dzielnica pięknie udekorowanych drewnianych i bardzo kolorowych willi z XIX i XX wieku;
Kalamaja – najstrasze tallińskie osiedle, byłe więzienie, a obecnie urocza mieszanka sowieckiej architektury i romantycznych domków jednorodzinnych. Można tam dojechać autobusem nr 1 i 2 w kierunku Kopli lub autobusem nr 3 w kierunku Randla;
Rocca al Mare – to wyjątkowe i niezmiernie ciekawe muzeum, znajdujące się na świeżym powietrzu. Miejsce to słynie z fantastycznych budynków, które choć zostały odnowione to wyglądają bardzo autentyczne i nadają temu miejscu niezwykły klimat przeszłości. Oprócz tych wyjątkowych obiektów znajdziecie tam również fajną kawiarnię, gdzie można sobie odpocząć i napić się dobrej, aromatycznej kawy. Dostaniecie się tam tramwajem nr 6 z Kaubamaja i z Placu Vabaduse albo autobusem nr 21 i 21B z Balti Jaam;
Pirita – nadmorska, bardzo zielona część Tallina, na terenie której położony jest słynny klasztor, wieża TV oraz park rozrywki. Można się tam dostać autobusem 1A i 8 (do parku rozrywki) i 34A i 38 (do wieży TV)
TALLIN FREE TOUR: Każdego dnia o godzinie 12:00 spod budynku Informacji Turystycznej przy ul. Niguliste 2 na Starym Mieście wyrusza całkowicie darmowa piesza wycieczka po Tallinie. Przewodnicy pracują tylko dla napiwków więc starają się jak mogą 🙂 Wycieczka trwa około 2 godzin, jest prowadzona w języku angielskim i kończy się na rynku przy budynku Ratusza.
TRANSPORT:
Komunikacja miejska: Zameldowani mieszkańcy Tallina mogą korzystać z komunikacji miejskiej całkowicie za free, przy czym każdorazowo przy wejściu do autobusu/tramwaju odbijają specjalną kartę miejską, która uprawnia ich do darmowego przejazdu. Dla pozostałych śmiertelników jednorazowe bilety kosztują 1,6 euro (normalny) i 0,80 euro (ulgowy). Można je kupić bezpośrednio u kierowcy. Innym sposobem jest nabycie w R-kiosku zielonej karty za 2 euro, na którą można załadować dowolną (chyba) ilość takich biletów. Można ją wielokrotnie ładować, a następnie zwrócić i odzyskać zainwestowane pieniądze. Większość autobusów odjeżdża z okolic Viru Shopping Center (przystanek nazywa się A.Laikmaa). Komunikacja miejska działa z reguły od godziny 6 rano do północy.
Taxi: Stołeczni taksówkarze znani są z tego, że lubią zarabiać na nieświadomych turystach i znacznie zawyżać ceny za kursy. Właśnie dlatego zawsze warto pytać o przybliżoną cenę przejazdu. W obrębie miasta nie powinna być ona wyższa niż 10 euro. Stawka za 1 km to reguły 0,30-0,70 euro przy opłacie startowej 2-3 euro.
Dojazd z/na lotnisko: Lotnisko w Tallinie leży bardzo blisko centrum miasta, nie dalej niż 4-5 km. Można się tam dostać autobusem nr 2, który zatrzymuje się między innymi przy Viru Shopping Ceter w sercu stolicy (przystanek nazywa się A.Laikmaa). Taksówka to koszt 7-10 euro.
Promy do Helsinek i Sztokholmu: Do portu w Tallinie można dojść w 15-20 minut ze Starego Miasta lub dojechać autobusem nr 2. Bilety na prom można zakupić odpowiednio wcześniej przez internet lub bezpośrednio na przystani promowej.
Promy do Helsinek odpływają kilka razy dziennie, a rejs trwa ok. 2-3,5 godziny w zależności od armatora – Viking Line, Eckero Line, Tallink Line, Linda Line.
Promy do Sztokholmu odpływają dużo rzadziej i tylko jedna linia obsługuje tę trasę – Tallink Line
Autobusy: Wszystkie autobusy międzymiastowe i międzynarodowe odchodzą z dworca Bussijaam przy ul. Lastekodu. Jest to również przystanek, na którym zatrzymują się autokary Simple Express i Eurolines oraz te z grupy Lux Express. Dworzec jest dość mały, ale odnowiony, czysty i dość wygodny. Niestety toaleta jest płatna i kosztuje 0,30 euro (maszyna nie wydaje reszty).
INTERNET: Tallin jest rajem jeśli chodzi o bezpłatny bezprzewodowy dostęp do internetu. Praktycznie każda restauracja i kawiarnia może się pochwalić wifi. Jeśli będziecie potrzebowali skorzystać z komputera (całkowicie darmowo!) wystarczy się udać do Bestseller Cafe na 3 piętrze Viru Shopping Center.
PŁATNOŚCI: Z reguły nie ma problemu z płaceniem kartą debetową/kredytową, zwłaszcza na Starym Mieście. Jednak niektóre mniejsze sklepy nie posiadają terminali więc warto mieć ze sobą gotówkę, choćby na bilety autobusowe.
CENY: Zarówno jedzenie jak i usługi są około 10-15 % droższe niż u nas.
chleb – 1,2 euro; masło (kostka) – 1,5 euro; szynka (1 kg) – 7 euro; jajka (10 szt.) – 1,5 euro; jogurt owocowy – 0,50 euro; woda mineralna (1,5 l) – 0,50 euro; piwo (0,5 l) – 1 euro; chipsy (duża paczka) – 1,20 euro
FAJNE PUBY: Porgu (przy kościele 🙂 św Mikołaja), Hell Hunt (ulica Pikk, pomiędzy ul. Vaimu a ul. Hobusepea), Mr. Mauruse Pubi (przy Estonia Pst)
FAJNE JADŁODAJNIE: Drakon III (w budynku Ratusza na głównym placu, zupa z łosia za 2 euro), Koogel Mogel (obok budynku Parlamentu, przy ulicy Kohtu; tanie, lokalne jedzenie), Kompressor (przy ulicy Rataskaevu; naleśniki na milion sposobów, 2 szt za 4,90 euro), Golden Piglet (przy ulicy Rataskeavu; rewelacyjna wieprzowina w każdym wydaniu)
WAŻNE!: W Estonii istnieje prawo zakazujące sprzedaży alkoholu pomiędzy 22:00 a 10:00. W tym czasie można go kupić jedynie w barach. Obowiązuje również zakaz spożywania w miejscach publicznych. Niedostosowanie się do tego zakazu grozi grzywną w wysokości 40 euro.
Drukuję i zabieram ze sobą:) dzięki!
PolubieniePolubienie
Super. Mam nadzieję, że się przyda 🙂
PolubieniePolubienie
Przydatne 🙂
PolubieniePolubienie
Liczę na to 🙂
PolubieniePolubienie