Ryskie informacje praktyczne

Byliście już na Łotwie? A w Rydze? Jeśli nie, to lato jest idealną porą do odwiedzenia naszych prawie-sąsiadów. Łapcie okazyjne ceny serwowane przez rodzimego przewoźnika LOT i koniecznie spróbujcie zefirka 🙂

Poniżej trochę wiadomości o łotewskiej stolicy, podanych jak zwykle w łatwo przyswajalnej pigułce.

WIZA: Łotwa należy do UE zatem wjazd do tego kraju następuje po okazaniu ważnego dokumentu tożsamości czyli dowodu osobistego lub paszportu, nie ma wymogu wizowego.

WALUTA: Dotychczas walutą Łotwy był łat łotewski, ale o 1 stycznia 2014 r. kraj jest już w strefie euro.  Natomiast już od 1 października 2013 r. ceny towarów na sklepowych półkach podaje się zarówno w łatach, jak i w euro. Miało tak być do 30 czerwca 2014 r., ale ceny w dalszym ciągu podawane są w obu walutach.

CENTRUM INFORMACJI TURYSTYCZNEJ: Zarówno na lotnisku (1 piętro na hali przylotów, sektor E) i na Starym Mieście mieszczą się całkiem sprawnie działające punkty informacji turystycznej. Znajdziecie tam mnóstwo przydatnych mapek i ulotek z lokalnymi atrakcjami.

RIGA FREE TOUR: Każdego dnia o godzinie 11:00 sprzed budynku kościoła św. Piotra na Starym Mieście wyrusza całkowicie darmowa piesza wycieczka po Starym Mieście Rygi. Przewodnicy pracują tylko dla napiwków podobnie jak to ma miejsce w Tallinie 🙂 Wycieczka trwa około 1,5 godzin, jest prowadzona w języku angielskim i kończy się w punkcie wyjścia.

TRANSPORT: 

Komunikacja miejska: W mieście istnieją 2 główne węzły komunikacyjne – dworzec kolejowy i pobliski dworzec autobusowy (ul. Janvara). Komunikacja działa z reguły od 5:00 do północy, a pojedynczy bilet kosztuje 0,80 euro. Istnieje możliwość zakodowania kilku biletów na jednej karcie, ale tylko w parzystej liczbie. Wyjątkiem jest 1 bilet :). Bilety można kupić w kiosku lub bezpośrednio u kierowcy. Istnieją także bilety dobowe.

Taxi: Ryscy taksówkarze, podobnie jak Ci w Tallinie, znani są z tego, że lubią zarabiać na nieświadomych turystach. Właśnie dlatego przed skorzystaniem z przejazdu należy podać adres i ustalić z góry przybliżoną cenę. W obrębie miasta nie powinna być ona wyższa niż 10 euro. Stawka za 1 km to  reguły 0,30-0,50 euro przy opłacie startowej 1,5-2 euro.

Dojazd z/na lotnisko: Na lotnisko w Rydze można się dostać autobusem nr 22, który odjeżdża z okolic dworca autobusowego (idąc podziemnym przejściem z dworca w kierunku Starego Miasta mija się dobrze oznakowane wyjście do przystanku, z którego odjeżdża autobus). Przejazd trwa około 30 – 40 min.

Autobusy: Wszystkie autobusy międzymiastowe i międzynarodowe odchodzą z dworca autobusowego położonego praktycznie rzut beretem od Starego Miasta. Jest to również przystanek, na którym zatrzymują się autokary Simple Express i  Eurolines oraz te z grupy Lux Express. Dworzec jest dość mały, ale posiada przechowalnię bagażu (dość obleganą przez turystów).

DSC_0366

PŁATNOŚCI: Z reguły nie ma problemu z płaceniem kartą debetową/kredytową, zwłaszcza na Starym Mieście. Jednak niektóre mniejsze sklepy nie posiadają terminali więc warto mieć ze sobą gotówkę, choćby na bilety autobusowe.

FAJNE JADŁODAJNIE: City Wok (www.citywoks.lv), Street Burgers (www.streetburgers.lv), Food Box (www.FoodBox.lv),  Pelmeni XL – pyszne pierogi!!! (www.xlpelmeni.lv)

FAJNE PUBY: Aptieka (http://www.krogsaptieka.lv), Cuba (www.cubacafe.lv), Moloney’s Pub (http://www.moloneyspub.com)

CENY: Porównywalne do polskich; chleb – 1 euro; masło – 1 euro; szynka (1 kg) – 5 euro; pomidory (1 kg) – 1,6 euro; mleko (1 l) – 0,80 euro; woda mineralna (1,5 l) – 0,4 euro; piwo (0,5 l) – 0,70 euro; wino ze średniej półki (0,75) – 7 euro

PAMIĄTKI: Najwięcej wszelkiego typu pamiątek, suwenirów i innych gadżetów znajdziecie a Starym Mieście Jeśli chcecie zrobić sobie zakupy spożywcze warto zajrzeć do gigantycznych hal targowych obok dworca czyli Centraltirgus oraz do supermarketu w Galerii Centrum. Na małe zakupy najlepiej wybrać się do odpowiednika łotewskiej żabki czyli minisupermarketów sieci Norvesen. Łotwa posiada kilka ciekawych smakowo lokalnych piw. Najlepsze z nich to podobno (nie jestem wielbicielem tego trunku, więc podaję to co mi polecono): Bauskas, Tervetes, Uzavas, Madonas, Kraslavas i Valmiermuizas.

DSC_0317

Warto spróbować:

Balsam ryski -są 3 rodzaje różniące się smakiem i mocą;  fioletowy z czarnej porzeczki – 30%, czerwony o smaku owoców – 40% i czarny o ziołowym aromacie – 45%.  Duża butelka kosztuje ok. 15-20 euro, natomiast miniaturki (40 ml) można kupić już za 1,5 euro

DSC_0379

Zefirki –  pyszne słodycze w typie bezy, ale mnie suche 🙂

JĘZYK: Praktycznie wszyscy Łotysze mówią po rosyjsku. Większość z nich od urodzenia. Podobno trudno nawet odróżnić Łotysza od Rosjanina po sposobie w jaki się wypowiada. Gorzej im idzie z angielskim, ale młodsza część populacji daje radę 🙂 Jednak Łotysze nie gęsi i swój język również mają, co lubią podkreślać na każdym kroku 🙂 Nawet zagraniczne  imiona i nazwiska nie uchroniły się przed „złotyszeniem” 🙂

DSC_0461

Dla chętnych małe rozmówki polsko-łotewskie (niestety bez łotewskich znaków)

Cześć (na powitanie) – Sveiki

Do widzenia – Ata

Tak – Ja

Nie – Ne

Mam na imię… – Mani sauc…

Pochodzę z … – Es esmu no…

Dziękuję – Paldies

Proszę – Ludzu

Przepraszam – Atvainojiet

Ile kosztuje – Cik maksa

Jeszcze jedno piwo – Vel vienu alu

Nie jestem głupim turystą – Es neesmu stulbs turists 🙂

WAŻNE: W mieście należy uważać na kieszonkowców. Przestrzegano mnie przed nimi wielokrotnie, ale na szczęście nie doświadczyłam tego na własnej skórze. Ponadto w całej Łotwie obowiązuje zakaz konsumpcji alkoholu w miejscach publicznych, z wyjątkiem Sylwestra 🙂 oraz zakaz kupowania napojów z procentami po 22:00 (analogicznie jak w Tallinie)

3 uwagi do wpisu “Ryskie informacje praktyczne

  1. No cóż, właśnie piszę z Rygi…jechaliśmy dzisiaj pociągiem do Jurmaly – nadmorskiej miejscówki koło Rygi. Picie wina ‚z gwinta’ w pociągu, czy też piwa na dworcu to standard. Trochę to razi w oczy, ale u nas kilka lat temu było tak samo 🙂 Jeśli chodzi o jedzenie to polecę jeszcze bistro Pipars w centrum. Ceny niskie, a jedzenie bardzo dobre i bardzo łotewskie.

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s