Jak uniknąć oszustwa w bułgarskiej taksówce?

Usługi taksówkarskie zarówno w Sofii jak i w całej Bułgarii są relatywnie bardzo tanie. Kierowców, gotowych pojechać w każdy zakątek kraju, znajdziecie dosłownie wszędzie – na skrzyżowaniach, obok przystanków autobusowych i tramwajowych, naprzeciwko dworców kolejowych czy w pobliżu terminali lotniczych. Wierzcie lub nie, ale w tym wyludnionym mieście działa legalnie ponad 4800 taksówek! Niestety część kierowców to klasyczni naciągacze, którzy w zgodzie z bułgarską literą prawa, zdzierają ze swoich klientów całkiem niezłe sumki.

Chcecie wiedzieć jak się wystrzegać ich nieuczciwych praktyk? Wystarczy kilka sprawdzonych sposobów.

Bułgarskie prawo stanowi, że jeśli cena za usługę jest z góry określona, to w takim przypadku nie można mówić o wyłudzeniu, ani tym bardziej o jakimkolwiek oszustwie. W ten prosty sposób, co bardziej sprytny taksówkarz może zainkasować dowolnie zwielokrotnioną stawkę za kurs. Aby uniknąć nieporozumień i ograniczyć skalę oszustwa, rząd wprowadził nakaz umieszczania cennika w formie naklejki na wszystkich szybach i desce rozdzielczej samochodu.

Niestety, ten skądinąd słuszny zabieg, nie wyeliminował problemu do końca. W dalszym ciągu na ulicach Sofii (w mniejszej skali w pozostałej części kraju) pojawiają się oszuści, którzy licząc na łatwy zarobek, żerują na nieświadomych turystach. I naprawdę świetnie na tym prosperują.

Na co warto zwrócić uwagę? Na cennik.

Generalnie, opłata za przejazd składa się z kilku elementów:

1. stawka podstawowa – 0.60 – 0.70 lv.

2. taryfa dzienna – (6:00 – 22:00) – 0.59 – 0.79 lv.

3. taryfa nocna – (22:00- 6:00) – 0.70 – 0.80 lv.

4. postojowe – 0.18 lv./min

5. opłata za telefoniczne zamówienie taksówki – 0.50 lv.

PAMIĘTAJ – stawkę za przejazd sprawdzaj zawsze przed wejściem do taksówki!

Podczas mojego pobytu w Bułgarii korzystałam z tej formy transportu wielokrotnie. Marne są szanse na spotkanie bułgarskiego kierowcy, który choćby w podstawowym stopniu włada angielskim. Jest to całkiem zrozumiałe, ale warto o tym pamiętać. Dobrym pomysłem jest pokazanie kierowcy karteczki z adresem napisanym cyrylicą. Nie zapominajcie również, że wielu Bułgarów świetnie rozumie po polsku :).

Przed wejściem do samochodu koniecznie przeczytajcie cennik umieszczony na szybie, a następnie porównajcie go z tym naklejonym na deskę rozdzielczą. W przypadku rozbieżności (a zdarzają się takowe, a jakże!) wyjaśnijcie wątpliwości przed startem. Zwróćcie też uwagę na to, że podczas letnich upałów kierowcy mają tendencję do otwierania wszystkich szyb do maksimum. W ten sprytny sposób ukrywają umieszczone na nich stawki za przejazd. Wystarczy wtedy obejść samochód i zaczerpnąć informację o cenie z przedniej szyby. Nie warto natomiast wsiadać do auta, które nie ma cennika w widocznym miejscu. Dajecie wtedy kierowcy nieme przyzwolenie na wywindowanie stawki wedle jego uznania.

Często stosowaną praktyką wśród taksówkarzy jest też „zapominanie” uruchomienia licznika. Reagujcie natychmiast. Jeśli nie zażądacie włączenia urządzenia taksówkarz z pewnością zechce zapłaty, która będzie wyższa niż rzeczywista cena za przejechane kilometry. Jeśli stwiedzi, że ma problemy techniczne z miernikiem poproście o inną taksówkę. Pamiętajcie również, że nie musicie płacić jeśli na liczniku nie wyświetla się kwota. Tak przynajmniej mówi bułgarska teoria. W praktyce bywa inaczej. Jeśli traficie na jakiegoś agresywnego furiata może być nieprzyjemnie.

Większość naciągaczy liczy jednak przede wszystkim na znalezienie klientów przyjezdnych. Mają tendencję do czekania na nich w pobliżu dworców i lotnisk. Ale jest na to sposób. Dla większego bezpieczeństwa międzynarodowe lotnisko w Sofii i Centralny Dworzec Autobusowy podpisały umowę z największą i najbardziej wiarygodną firmą taksówkarską – OK Supertrans. Ich żółte (niczym w Nowym Jorku) samochody obsługują pasażerów zmierzających z/do tych miejsc. Niestety taką umową nie może się pochwalić Centralny Dworzec Kolejowy toteż miejcie na uwadze to, że na tej trasie notuje się największe zagęszczenie przedsiębiorczych kierowców.

Zdarzają się też przypadki, kiedy taksówkarz twierdzi, że opłata za przejazd jest zryczałtowana. Nie jest to częsta praktyka, ale zdarza się od czasu do czasu. Warto wtedy poprosić o zatrzymanie auta i postraszyć telefonem do zarządu korporacji, który z reguły umieszczony jest na naklejce z cennikiem. Czasem pomaga, ale najlepiej z góry ustalić formę opłaty, żeby uniknąć późniejszych nieporozumień.

Bardzo wiele firm taksówkarskich, zwłaszcza w Sofii, podszywa się pod sygnowaną przez władze miasta – OK Supertrans. Uważajcie na samochody z napisami OK SuperChance, OK, OK ExtraTrans SofiaTrans, OK VelirSim, CK Supertrans. Ich właściciele liczą na to, że nieświadomi klienci znając markę i ceny korporacji rekomendowanej przez władze nie zwrócą uwagi na niewinne różnice w nazwie i przekonani o tym, że jadą uczciwą taksówką w ogóle nie spojrzą na cennik.

W okolicachTerminalu 2 na lotnisku w Sofii wybudowano dwa pasy ruchu. Wewnętrzny, znajdujący się tuż obok wejścia do portu jest dozwolony wyłącznie dla transportu publicznego, transferów hotelowych i wahadłowych oraz legalnych taksówek akredytowanych przez władze miasta. Drugi znajduje się na zewnątrz lotniska i może nim jeździć właściwie każdy. Fałszywe taksówki nie mogą się tam jednak zatrzymać więc to, co robią przechodzi ludzkie pojęcie. Bardzo często parkują tuż przy przejściu dla pieszych i czekają na potencjalnych klientów z otwartymi na oścież drzwiami. Chyba nie muszę mówić, że szyby z cennikami są zawsze w takich sytuacjach opuszczone?

Tak czy siak, taksówki w Bułgarii są stosunkowo tanim i z pewnością najwygodniejszym środkiem transportu. Stanowią świetną alternatywę dla miejskiej komunikacji publicznej zwłaszcza jeśli podróżujecie w grupie. Oszuści pojawiają się na szczęście coraz rzadziej, ale przecież nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zapamiętać te kilka wskazówek. Niewykluczone, że kiedyś oszczędzicie dzięki temu trochę bułgarskiej gotówki i polskich nerwów :).

A na koniec małe podsumowanie:

5 zasad podróżowania taksówką w Bułgarii

1. nie ufaj obcym ludziom w poczekalni/na przystanu/na ulicy oferującym pomoc w „złapaniu” taksówki

2. nie wchodź do samochodu nie oznaczonego jako taksówka (żółty kolor nie wystarczy)

3. zawsze sprawdzaj cennik naklejony na szybie i na desce rozdzielczej

4. upewnij się, że kierowca włączył licznik

5. nie wierz kierowcy twierdzącemu, że opłata jest zryczałtowana

17 uwag do wpisu “Jak uniknąć oszustwa w bułgarskiej taksówce?

 1. Przeżyłam jedno oszustwo w bułgarskiej taksówce, więc następnym razem byłam przesadnie ostrożna. Skończyło się na tym, że taksówkarz obraził się na mnie i nie chciał wziąć należnej mu zapłaty.

  Polubione przez 1 osoba

 2. W Bułgarii zdecydowanie należy ustalać stawkę przed wejściem do taksówki. Raz stałem się ofiarą mafii taksówkarskiej. Było to już z 10 lat temu. Jedna z taksówek zajechała drogę naszej. Zdecydowanie grozili naszemu kierowcy. Nasz nawet kazał się przesiąść do tamtej, ale odmówiliśmy – skoro jedziemy tą to mamy jechać tą. Okazało się, że nasz kierowca nie miał prawa w ogóle zabierać pasażerów z tej miejscowości a to zrobił. Szybko go dorwali 🙂

  Polubione przez 1 osoba

 3. Bardzo przydatny wpis, choć ja ogólnie unikam taksówek, chyba że miasto ma wybitnie niewydolny system komunikacji miejskiej albo gdzieś jest dalej, niż 10 km 🙂 Ale ja ogólnie lubię łazić.
  Chyba wszędzie na świecie taksówkarze mają opinie naciągaczy 😉

  Polubione przez 1 osoba

  • Ja też raczej nie korzystam z taksówek, ale w Bułgarii są naprawdę tanie i łatwo dostępne. Należy tylko uważać, żeby się „nie przejechać” 😉

   Polubienie

 4. Mieszkając w Bułagrii nie musiałam na szczęście jeździć taksówkami ale znam parę osób, które się nacięły i kilkukrotnie przepłaciły za kurs. Niestety, trzeba bardzo uważać. Niestety, nie tylko w Bułgarii :/

  Polubione przez 1 osoba

  • Masz rację. Oszustów jest pełno w każdym kraju. Ale z drugiej strony takie nieprzewidziane sytuacje (choć czasem mało przyjemne) nadają każdej podroży niepowtarzalnego charakteru 😉

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s