Ręczniki szybkoschnące

Post, który właśnie czytacie inauguruje serię wpisów o właściwych wyborach :). Może nie tych stricte życiowych, ale również ważnych bo okołopodróżniczych, tak samo istotnych jak wybory dotyczące kierunku podróży. Tym samym, w odpowiedzi na Wasze liczne pytania, powstało kilka tekstów o tym, jak rozsądnie dobrać ekwipunek na wyprawę. Zaczynamy od ręczników.

Wybór konkretnego modelu w dużej mierze powinien zależeć od uprawianej aktywności, przewidywanej pogody oraz wagi bagażu i ilości miejsca przeznaczonego na ręcznik.

Standardowe ręczniki, których używamy w domu są najczęściej wykonane z bawełny. Choć materiał ten bardzo dobrze absorbuje wodę, jego wadą jest stosunkowo długi czas schnięcia.

Właśnie dlatego na podróż warto zaopatrzyć się w coś specjalnego.

RODZAJE RĘCZNIKÓW

Profesjonalne ręczniki turystyczne

FROTTE – wyglądem przypominają najzwyklejsze ręczniki, których używamy w domu, ale schną niemal 2 razy szybciej. Są grube, puszyste i bardzo miłe w dotyku, a przez to najbardziej komfortowe w użytkowaniu wśród innych modeli. Tym samym mają niestety duże gabaryty i wagę.

6

ZASTOSOWANIE: wyjazdy, w trakcie których nie nosimy całego ekwipunku na plecach, ani nie wozimy go ze sobą na rowerze, NIE NADAJĄ się na podróże, gdzie liczy się waga i pojemność bagażu

ŚREDNI KOSZT: od kilku do kilkunastu złotych, do nabycia niemal w każdym supermarkecie

ZAMSZOWE – w dotyku przypominają welur, są o ⅓ lżejsze niż ręczniki wykonane z frotte, a schną nawet 3 razy szybciej niż bawełniane. Stanowią bardzo dobrą alternatywę dla ciężkich ręczników z frotte, a jednocześnie są bardziej komfortowe w użytkowaniu niż ręczniki super light.

5

ZASTOSOWANIE: idealne na żagle i kajaki

ŚREDNI KOSZT: 20-40 zł w popularnych sklepach sportowych np. Decathlon lub GoSport

SUPER LEKKIE – mają postać bardzo cienkiego i zwiewnego materiału, a co za tym idzie schną nawet 5-6 razy szybciej niż ręczniki bawełniane. Są bardzo małe po złożeniu i niemal 2 razy lżejsze od ich welurowych odpowiedników. Mokry ręcznik można mocno wykręcić (pozostaje wówczas lekko wilgotny) i nadal się nim wycierać.

12

ZASTOSOWANIE: rowery, trekking, wszelkie wyjazdy, w czasie których cały ekwipunek nosimy przez cały czas ze sobą i musimy maksymalnie ograniczyć wagę i wielkość bagażu

ŚREDNI KOSZT: w zależności od producenta nawet kilkadziesiąt złotych

WARTO PAMIĘTAĆ: Ręcznik turystyczny należy wyprać przed pierwszym użyciem, aby usunąć apreturę tkanin

Nieprofesjonalne ręczniki turystyczne

Można spotkać się z opiniami, że da się ręcznik zastąpić ścierką z mikrofibry  z marketu.

Da się. Tak jak talerz da się zastąpić nocnikiem. Też da się zjeść zupę.

WŁAŚCIWOŚCI RĘCZNIKÓW

Nie ulega wątpliwości, że najważniejszymi cechami ręczników z punktu widzenia podróżnika są chłonność, szybkie schnięcie i właściwości antybakteryjne.

Chłonność

Spośród wymienionych wyżej ręczników najlepsze właściwości chłonne mają te super lekkie, następnie welurowe, a na końcu wykonane z frotte. Używanie ręczników welurowych i super light wymaga jednak nieco wprawy i przyzwyczajenia, ponieważ mocne właściwości wchłaniania wody powodują, że ręcznik “przykleja” się do skóry i ciężko go po niej przesuwać. Aby tego uniknąć można zgnieść ręcznik podczas wycierania lub tylko przykładać go do skóry, aby usunąć nadmiar wilgoci.

Szybkość schnięcia

W tych samych warunkach ciśnienia, temperatury, prędkości ruchu powietrza itd. woda paruje z tej samej powierzchni z taką samą prędkością. To wiadomo z lekcji fizyki. Tym samym ręcznik, który na początku wchłonął mniej wody szybciej wyschnie. Warto o tym pamiętać zanim wybierzemy wielkość ręcznika.

Właściwości antybakteryjne

Ręcznik turystyczny powinien posiadać system zapobiegający rozwojowi bakterii, które powodują, że materiał nabiera w trakcie suszenia nieprzyjemnego zapachu. Certyfikat potwierdzający skuteczność wykończenia (obszycia ręcznika) ograniczającego tworzenie się przykrych zapachów  nosi nazwę Polygiene.

Warto pamiętać, że ręcznik szybkoschnący lub ręcznik z mikrowłókna to nie to samo, a różnice zaczynają się już na poziomie surowca i obejmują jakość i rodzaj włókien użytych do produkcji, skład surowcowy tych włókien, gramaturę ręcznika oraz wykończenie materiału. Mniejszy ręcznik może wchłaniać więcej wody niż jego większy odpowiednik, ale wykonany z innego materiału!

PODSUMOWANIE:

Podstawową i najważniejszą cechą ręcznika turystycznego jest to, aby szybko wchłaniał jak największą ilość wody przy jednoczesnym zachowaniu małych rozmiarów. Nie ulega wątpliwości, że warto wybrać ręcznik stosunkowo lekki i niewielki gabarytowo, tak aby oferował funkcjonalność dużego ręcznika, a jednocześnie swobodnie dał się spakować do  podręcznej kosmetyczki.

Duży ręcznik może się z kolei przydać jeśli mamy w planach plażowanie i chcemy na nim leżeć lub owinąć się po kąpieli. Rozmiar każdy musi dobrać sobie sam, natomiast warto zwrócić uwagę na jego rzeczywistą wagę.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s